DRUHY AMINOKYSELIN

Aminokyseliny jsou základními stavebními jednotkami bílkovin tvoří základ proteinů obsahují uhlík, vodík, kyslík, dusík molekuly aminokyselin se vytváří rotací, rozlišujeme L formu a D formu. Pouze první formu lidské tělo využije. U výrobků s kombinací obou forem je pravděpodobné, že špatná forma dokáže účinek L formy zničit. Je vhodnější volit výrobek s čistou L formou.Silové sporty jsou typické nadměrným příjem bílkovin. Při zvýšené dávce bílkovin by mělo být zastoupení jednotlivých aminokyselin v proteinech vyvážené, abychom předešli riziku potíží z nevyváženého zastoupení. Riziko se zvyšuje požíváním proteinových nápojů, které jsou lehce stravitelné a postrádají vyváženost poměrů důležitých aminokyselin.

Aminokyseliny tvoří velké množství zcela rozdílných typů bílkovin. Množství udávaných aminokyselin pro člověka se liší, uvádí se okolo dvaceti aminokyselin, avšak výsledných bílkovin jsou tisíce.

Lidské tělo je schopno vytvořit tzv. neesenciální aminokyseliny (nahraditelné) a zbylé, tzv. esenciální aminokyseliny(nezbytné), musíme přijímat ve stravě.

Esenciální aminokyseliny sI lidské tělo nedokáže vyrobit, musí mu být dodány.

Neesenciální aminokyseliny sI lidské tělo vyrobit dokáže. Aminokyseliny se dále dělí na glukogenní – podílí se na vzniku glykogenu alanin, arginin, kyselina asparagová, cystin, kyselina glutamová, glycin, histidin, hydroxyprolin, methionin, prolin, serin, threonin, valin) ketogenní – z jejich koster vzniká tuk (čistě ketogenní je pouze leucin) smíšené - z těchto aminokyselin částečně vzniká tuk i glykogen (isoleucin, lysin, fenylalanin, tyrosin, tryptofan).

 

 

BCAA

GRENADE - Defend BCAA - 390g

Jedná se o tři příbuzné aminokyseliny, které řadíme mezi aminokyseliny esenciální. Patří mezi nejpoužívanější aminokyseliny mají anabolizující efekt na tkáně a to nejen na svaly, ale i na játra před devastací vlastních bílkovin chrání tím, že mohou sloužit jako zdroj energie jsou velice často používány spolu se svými ketoanalogy (zbavenými o dusík) k léčbě jater a k léčbě uremiků. Využívají se i k léčbě některých forem nedostatečné funkce mozku, při Parkinsonově nemoci a amyotrofické laterární skleróze (Lou-Gehrig syndrom). Do směsí se obyčejně dávají 2 díly leucinu, 1 díl isoleucinu a 0,5 dílu valinu. Použití větvených aminokyselin (BCAA) je prakticky nenahraditelné při stavu silného katabolismu v důsledku přehnaného tréninku a vytrvalostních zátěží, případně ve fázi vynechání cukrů při superkompenzační supersacharidové dietě (spolu s argininem a lysinem). BCAA - větvené aminokyseliny se dostávají do krevního oběhu nejrychlejší cestou tři hodiny po jejich konzumaci představují 90% z podílu aminokyselin absorbovaných svaly asistují při syntéze jiných nezbytných aminokyselin nutných pro anabolické procesy v těle. BCAA (především leucin) stimulují produkci inzulínu (do krve přejde glukóza, která může být ihned využita) BCAA metabolizují na úrovni svalů. 

 

 

GLUTAMIN

NUTREND - Glutamine - 500g

Je velmi rozšířená aminokyselina neesenciální. Vznik glutaminu souvisí s vazbou amoniaku na kyselinu glutamovou. Ta je nezbytná v celkové přeměně látek i v činnosti mozku (podobně jako asparagová váže amoniak a účastní se tvorby vzruchů). Glutamin je velmi důležitý v oblasti imunity. Poslední výzkumy ukazují, že pokud se glutamin přijme po lehké snídaní v množství asi 2g, dojde k několikanásobnému zvýšení hladiny růstového hormonu na poměrně dlouhou dobu může být užitečná u těch, kdo mají sníženou produkci žaludeční kyseliny solné v kulturistice se užívá glutaminu případně spolu s kyselinou asparagovou (kyselina asparagová má podobné účinky jako glutamin, je však lacinější) po podávání glutaminu je efekt podobný jako při užívání kreatinu - svaly jsou plné, zvyšuje se silový výkon a dochází k nárůstu svalové hmoty.

 

 

HMB

NUTREND - HMB 4500 - 100 Kapslí

Je jedním z nejlepších přírodních anabolických látek. Vzniká jako derivát L-leucinu a snižuje dopad kortizolu na destrukci svalů. Vhodný je především pro sportovce podstupující trvdý trénink. Jedná se o přírodní doplněk výživy, který zvyšuje množství svalové hmoty, vede k nárůstu síly a snižuje množství podkožního tuku. Zpomaluje rozpad svalů a jeho nezbytnost při obnově membránových struktur svalových buněk, při silném zatížení. Přispívá k nárůstů svalové hmoty už při dávkování 38mg/kg tělesné hmotnosti (tj.90kg = 3,42g). Překročení této dávky už nepřináší žádný efekt. Toto množství způsobilo, že jedinci přibrali 3x více svalové hmoty než ti co ho nebrali. Dále bylo prokázáno, že HMB chrání svaly i přímo při tréninku a zlepšuje odbourávání tuků.

 

 

ARGININ

NUTREND - Arginine 500mg - 120 Kapslí

Je jednou z nejoblíbenějších a nejvíce používaných aminokyselin, které jsou nezbytné pro sportovce, kteří chtějí nabrat svalovou hmotu. Arginin se používá se nejčastěji ve směsi s látkou nazývanou ornithin, který má podobné účinky jako arginin (ten zlepšuje imunitu, stimuluje tvorbu lymfocytů, chrání proti virům, bakteriím i rakovinotvorným látkám). Vhodná kombinace se také s lysinem a karnitinem je výchozí látkou pro tvorbu kreatinu spolu s ornithinem. Zvyšuje hladinu růstového hormonu, zlepšuje léčbu popálenin před toxickými vlivy ochraňuje játra zlepšuje mužskou plodnost (se sexuální výkonností není prokázána souvislost) používá se i u kardiaků má schopnost zvyšovat hladinu růstového hormonu, zlepšuje dusíkovou bilanci a ním pádem nárůst svalové hmoty, zlepšuje využití tuků na energii, snižuje jejich množství, urychluje regeneraci jeho negativní působení se týká pouze velmi vysokých dávek, např. zvýšení rizika vzniku oparů (pouze u osob, které na opary trpí). Řešením je příjmem další aminokyseliny - lysinu, který tvorbu oparů blokuje. 

 

 

AMIX - Lysine 600mg - 120 Kapslí

LYSIN

Je esenciální aminokyselina, jeho kritický nedostatek se může dostavit u vegetariánů.Důsledkem aminokyselinové disbalance může dojít k poklesu imunity, anémie a nedostatku svalové hmoty. Lysin totiž velmi účinně podporuje její tvorbu. jako samostatný preparát je používán k léčbě viróz, pozitivně působí na viry (např. opar) v kombinaci s vitamínem C a aminokyselinou methioninem se podílí na tvorbě karnitinu pro zvýšení tvorby svalové hmoty se kombinuje lysin s argininem, případně ještě s ornitinem a citrulinem, případně metioninem v přirozené stravě je velmi důležitý přinejmenším pro děti v růstu.

 

 

TYROSIN

NUTREND - Tyrosine - 120 Kapslí

Řadí se k neesenciálním aminokyselinám, protože si ji tělo dokáže samo vyrobit, konkrétně z aminokyseliny fenylalaninu. Je to pro tělo velmi důležitá aminokyselina, protože je prekurzorem (výchozí látkou) pro syntézu neurotransmiterů, noradrenalinu a dopaminu, tím v podstatě zajišťuje stimulaci centrálního nervového systému. Hraje důležitou roli v odolnosti vůči stresu. Také je prekurzorem melaninu, odpovědného za ochranu kůže před škodlivým UV zářením. Řadí se mezi silné antioxidanty, neutralizuje a odklízí volné radikály. Uvádí se i schopnost stimulovat růstový hormon. L-tyrosin se podílí na řadě životních funkcí (např. nadledvin a hypofýzy), proto se tělo snaží řídit a vyvážit jeho hladinu v závislosti na životních podmínkách jednotlivce. Může snižovat depresi, poruchy nálady, Parkinsonovu nemoc a v některých případech i Alzheimerovu chorobu.  Pomáhá také při léčbě fenylketonurie nebo při odvykání alkoholu a kokainu. Tyrosin může mít také pozitivní vliv při vytváření silných svalů. Sportovci je tedy, pro svoje vlastnosti, často využíván při tréninku, před vzpíráním a cvičením, popisuje se, že zvyšuje odolnost a snižuje příznaky vyčerpání.