DRUHY PROTEINŮ

Bílkovina (neboli protein) je základní stavební částicí svalové hmoty. Chcete-li nabrat svalovou hmotu, můžete trénovat jak tvrdě chcete, můžete mít dostatek času pro regeneraci, můžete mít dostatek energie z kvalitních sacharidů, můžete používat nejmodernější suplementy stimulující růst svalů (jako jsou různé kreatiny, tribulus terrestris a podobně), všechno Vám to ale bude málo platné, pokud Vaše tělo nebude mít z čeho novou svalovou hmotu stavět, jinými slovy - pokud nebude mít dostatek proteinů. Stejné platí i pro sporty, kde objem svalů jako takových není důležitý, ale kde Vám jde třeba o sílu, vytrvalost nebo jen potřebujete lepší regeneraci – bílkoviny jsou základ a nebudete-li jich mít dostatek, Vaše výkony i sportovní pokroky tím budou trpět.

Proteinové suplementy (často trochu nesprávně nazývané zkráceně „proteiny“) jsou jedním z prvních doplňků stravy, po kterých by měl sportovec usilující nejen o nárůst svalové hmoty sáhnout. Je to onen „základ pyramidy“, bez kterého nemá smysl nasazovat suplementy jiné. Realita je zde totiž neúprosná - stimulujte tělo k růstu jakkoliv chcete, bez dostatku proteinů neporoste.

 

 

Syrovátkové proteiny 

Syrovátkové proteiny jsou vůbec nejrozšířenějším a zároveň také nejlepším produktem svého druhu. Můžeme je rozdělit vzestupně do tří kategorií podle toho, jak rychle je tělo vstřebává.

Něco málo k syrovátkovým proteinům obecně. Při volbě svého ideálního produktu dbejte na to, aby byl produkt vyroben metodou CFM (Cross Flow Microfiltration), tedy systémem mikrofiltrace přes zkřížené keramické filtry. Při tomto způsobu výroby nepřichází syrovátka do styku s chemikáliemi, ani není tepelně upravována. Z tohoto důvodu je nejšetrnější a nejvstřebatelnější ze všech druhů proteinů.

Ze všech proteinů jsou syrovátkové nejlépe stravitelné, obsahují celé spektrum aminokyselin. Pomáhají odkyselovat organismus, mají vysoký obsah vápníku a nízký obsah sodíku.

 

 

 

    • Syrovátkový proteinový koncentrátNUTREND - 100% Whey Protein - 900g

Obsah bílkovin se pohybuje od 60% do 80%. Tento druh proteinu je výborný pro začínající cvičence nebo pro kulturisty v objemové fázi. Velkou výhodou je i nejmenší obsah umělých sladidel (aspartam, acesulfam K,…). Je vhodný nejen po tréninku, ale i kdykoliv během dne. To, co by se u koncentrátu dalo vyzdvihnout je i jeho skvělá chuť. Většinou neobsahují mnoho cukru, takže nejsou přeslazené.

 

 

 

NUTREND - 100% Whey Isolate - 1 800g

U těchto produktů se obsah bílkovin pohybuje v rozmezí 75%-90%. Je vhodný především do diety a díky svému rychlému vstřebání je výborný i po tréninku. Velikou výhodou je i snížený obsah laktózy, což je vítaným přínosem zejména pro sportovce s intolerancí mléčného cukru. Drobným negativem může být vyšší obsah umělých sladidel, než je tomu u koncentrátu.

 

 

 

NUTREND - Hydro Whey - 800g

Obsahuje od 70% do 90% bílkovin. Jedná se o výborný přípravek po tréninku, neobsahuje žádné cukry, je to nejrychleji vstřebatelný protein, který je k dostání na trhu. Hydrolyzát určitě oceníte v závěru vaší diety nebo při poruchách trávení. Negativem, které zde musím zmínit je již značně syntetická chuť. Právě kvůli absenci cukru a velkému množství umělých sladidel je tento produkt sice skvělý po stránce nutričních hodnot, ale rozhodně ne co se týče chuti. 

 

 

Hovězí protein

NUTREND - 100% Beef protein - 900g

Ten je většinou vyroben tak, že se naprosto odstraní nežádoucí tuk a zůstanou pouze aminokyseliny. Hovězí protein opět neobsahuje žádnou laktózu, cholesterol nebo tuk, tudíž je vhodný i pro alergiky.

Obsahuje kolagen (protein pojivových tkání), který je z důvodu svého specifického aminokyselinového profilu pro stimulaci růstu svalů velmi málo vhodný. I když je kolagen většinou enzymaticky hydrolyzovaný, čímž se zlepší jeho vstřebatelnost.

 

 

Micelární kasein

Proteinové přípravky získané z mléka, konkrétně suplement zvaný micelární kaseinNUTREND - Micellar Casein - 900gJedná se o kvalitní, pomalu se uvolňující bílkovinu, která je vhodná před spaním

Během noci tělo nepřijímá živiny, a tím pádem jsou svaly ohroženy katabolizací. Díky micelárnímu kaseinu nic takového ale nehrozí, neboť se aminokyseliny uvolňují postupně a svaly jsou tak zásobeny bílkovinou po několik hodin.

Kaseiny obsahují také kompletní spektrum aminokyselin a tím pádem jsou vhodné pro optimální svalový růst.  Je velmi důležité rozlišovat výše popsaný micelární kasein a kaseinát vápenatý/kaseinát sodný atp. 

 

 

VEGAN FITNESS - Mandlový Protein - 1 000g

Ostatní protein (Sójový, hrachový,...)

Pokud jste vegetarián/vegan a hlídáte si aminokyseliny přijaté ve stravě jsou pro Vás tyto proteiny jako dělané.

Problém s těmito produkty je právě v aminokyselinách, neboť rostlinné zdroje bílkovin nemají kompletní spektrum aminokyselin. Z toho plyne, že je tělo plně nevyužije pro budování svalové hmoty.